15 Mayıs 2008

Kitaplarım

Yıllar önce ablamla Milli Eğitim Kitabevine gider poşetler dolusu kitap alırdık:)) Bilirsiniz. Hani standart tatlı pembe mavi sarı renklerde kapaklı, çevirisi özdiline fazla sadık, fiyatı oldukça ucuz, dopdolu kitaplar... Okur, okur konuşurduk. Ulaşabildiğimiz her kitabı okurduk :) Evlenirken çeyiz paylaşımı esnasında kavga konusu bile oldu bu kitaplar :)))
Yıllar geçtikçe kitap benim için daha ulaşılabilir oldu. O dönem sardım Richard Bach, Leo Buscaglia, Doğan Cüceloğlu'na. Yazıktır ki şimdilerde okuyamıyorum bu yazarları.
Ayşe Kulin sık sık kitap yazdı ve ben de her döneminde mutlaka okudum onun kitaplarını. Buket Uzuner'le tanışmam çok sonraya rastlar ki onu da çok sıkı takipteyim her zaman. Kurgusu dili anlatımıyla son gözdem Elif Şafak ;) Seri olarak tüm kitapları bende mutlak olsun dediğim yazar. Orhan Pamuk ta severek okudum elime geçtikçe.
İşsizken Stephen King çok okumuştum. Nedense :)) Nişanlıyken John Gray :)) Hamilelik döneminde de Meave Binchy, iclal Aydın. Sırf meraktan da pek çok yazara uğramışlığım var; İnci Aral, Murathan Mungan, Nermin Bezmen, Mehmet Eroğlu, İhsan Oktay Anar, Tarık Akan, Gülse Birsel ve sırf Gülse Birsel'in kayınpederi diye Salah Birsel... :))
Bu güzel mimi ilk gördüğümde neredeyse dua ettim sobeleneyim diye :)) Kitap okumayı konuşmayı hatta paylaşmayı çok seviyorum.
Daha önce okuyup beğendiğim, şuanda okuduğum ve okuyacağım kitabı aynı karede görüntüledim.
Okuyup çok beğendiğim neredeyse meta zoru herkeslere okuttuğum kitap Ayça Şen'e ait; Saatçi Bayırı. Yazarın aslında kendi çocukluğuna ve ilk gençliğine uzandığı bir roman. Çok özel tespitleriyle yeri kitaplığımın başköşesinde ;)
Şuanda okuduğum kitap zilliyeti bana ait olup mülkiyeti bir arkadaşıma ait olan Ben Böyle Veda Etmeliyim. Eski siyasetçimiz İsmail Cem'in hayatını Can Dündar kalemi ile anlatan bir söyleşi kitabı.
Bundan sonra okuyacağım sıradaki kitabım ise: Adalet Ağaoğlu'nun Fikrimin İnce Gülü adlı kitabı. Elif Şafak okudukça, geçmiş kadın yazarlarımızı ne kadar az bildiğimi farkedip aldığım bir kitap :)
Aşağıdaki kare de kısa süre önce kanlı canlı izlediğim ve dinlemekten çok keyif aldığım yazar Sunay Akın'ın imzasıyla benim için çok daha özel yaptığı kitabı :)) Paylaşmadan edemedim...

Gülriz'ciiiim ben çok keyif aldım sobenden :)) Cevaplamaktan keyif alacağını umduğum Eda 'yı sobelemek istiyorum ben de :))

4 yorum:

nino dedi ki...

kitaplarini yerim seni senin dermisim :) yemekle bozdumya iyice hadi hayirlisi :) iyi okumalar sekercim

pelincelezzetler dedi ki...

Bu oyuna dahil oldum bende ama halen cevaplayamadım :))
Okuduğumuz kitapları,beğendiklerimiz yazmak güzel fikir.Bol kitaplı günler diliyorum..

Eda dedi ki...

Sobene teşekkürler canııımmm..Keyifle cevapladım gerçekten :)Senin şu çeyiz paylaşımında kavga konusu çok hoşuma gitti :)Eeee abla-kardeş aynı telden ne güzel, ne mutlu..Kitaplarınla süslü, mutlu günler canım benim..
Sevgiler en kocamanından..

Bir Anne dedi ki...

Biz de okurken keyif aldik, kitap kurdu:))